
Słownik importera. Co oznaczają skróty ADR, DGR, FCL, MOQ, CBM, BAF, ETD, ETA, MSDS, THC, TT i inne?
Zaczynając swój import lub transport z Chin możesz czuć się zagubiony w gąszczu wielu skrótów. Co konkretnie oznaczają? Poniżej najważniejsze skróty, które najczęściej występują w trakcie importu lub transportu z Chin.

Rozpoczynając import z Chin możesz napotkać wiele skrótów które zwyczajowo używa się zarówno w trakcie transportu jak i samego importu. Ważne aby obje strony znały te skróty. Pozwala to przyśpieszyć konwersację jak i wzajemnie się zrozumieć. Poniżej najważniejsze skróty które powinieneś znać.
ADR (L’Accord européen relatif au transport international des archandises Dangereuses par Route) Międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych, zazwyczaj według tych zasad określany jest ładunek niebezpieczny w transporcie drogowym.
BAF (Bunker Adjustment Factor) To dodatek wskazujący zmiany cen paliwa na rynkach światowych. Również znany pod innym skrótem: BUC (Bunker Contribution).
CAF (Currency Adjustment Factor) Dodatek, który częściowo pokrywa koszty jakie ponosi armator w związku z rozliczaniem się w różnych walutach z podwykonawcami, klientami i innymi podmiotami na rynku transportowym.
CBM (czyli Cubic Meter) Skrót określający metr sześcienny.
CDD (Cargo Data Declaration) Opłata również znana jako ENS (Entry Summary Declaration), tyczy ładunków importowanych do Unii Europejskiej. Odpowiednikiem tej opłaty w przypadku wymiany z USA jest opłata (AMS czyli Automated Manifest System), a w przypadku Kanady (ACI - Advance Commercial Information Definition).
CGS (Congestion Surcharge) Dodatek (przeciążeniowy) często pojawiający się w przypadku portów Afryki Zachodniej.
CSF (Carrier Security Fee) Opłata za ochronę jaką ponosi Armator.
D/O FEE (Delivery Order Fee) Dodatek za zlecenie dostawy w Chinach (dokument pozwalający na wydanie ładunku w porcie).
DGD (Dangerous Goods Declaration) Deklaracja załadowcy określająca specyfikę towaru niebezpiecznego zwykle dostarczana spedytorowi z MSDS (Material Safety Data Sheet).
DGR (Dangerous Goods Regulations) Przepisy odnoszące się do przewozu i dokumentowania towarów niebezpiecznych.
EBS (Emergency Bunker Surcharge) Specjalna dopłata służąca zniwelowaniu wahań cen paliwa, każdorazowo decyzja o jej naliczeniu podejmowana jest przez armatora realizującego transport.
ERS (Equipment Repositioning Surcharge) Inaczej EIS (Equipment Imbalance Surcharge), to specjalna dopłata służąca zniwelowaniu strat armatora z tytułu nie zbilansowania dostępności kontenerów.
ETA (Estimated Time of Arrival) Przewidywany czas wejścia statku do portu rozładunku.
ETD/ ETS (Estimated Time of Departure / Estimated Time of Saling) Przewidywany czas wyjścia statku z portu załadunku.
IMO (International Maritime Organization) Organizacja wyspecjalizowana systemu Narodów Zjednoczonych, zajmującą się sprawami morskimi, a w szczególności bezpieczeństwem na morzu oraz zapobieganiem zanieczyszczeniu środowiska morskiego przez statki.
IPPC (International Plant Protection Convention). Organizacja, której zadaniem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób roślin. Logo przypominające kłos zboża, oraz informacje dotyczące sposobu zabezpieczenia drewna: - DB (ang. Debarked) drewno zostało poddane mechanicznej obróbce usuwającej pozostałości kory drzewnej - MB (ang. Methyl Bromide) drewno zostało odkażone poprzez gazowanie bromkiem metylu. - HT (ang. Heat Treatment) drewno użyte do budowy opakowania zostało wysuszone komorowo w wysokiej, ściśle określonej temperaturze przez odpowiedni czas.
ISPS (International Ship and Port Facility Security Code) Opłata pobierana przez armatorów oraz porty morskie w związku z nałożonym obowiązkiem podniesienia ogólnego poziomu bezpieczeństwa po atakach z 11 września 2001. (np. działania antyterrorystyczne).
Konosament, Bill of Lading (B/L) List przewozowy stosowany w transporcie morskim. Konosament jest świadectwem ładunkowym potwierdzającym odbiór określonego ładunku na statek, zobowiązującym przewoźnika do wydania ładunku w porcie przeznaczenia jego posiadaczowi.
LCL SERVICE Dodatek do towarów drobnicowych.
LWS (Low Water Surcharge) Na przykład przy wysyłkach do/z Kanady, stosowany przy niskim stanie wód na rzece św. Wawrzyńca.
DROBNICA, ŁADUNEK DROBNICOWY lub LCL To wszelkiego rodzaju transport mniejszy niż pełny kontener przewożony w opakowaniach: kartonach, skrzyniach, belach, workach, niewielkich zbiornikach oraz na paletach. Ładunki drobnicowe z uwagi na małą objętość są składnikiem ładunków zbiorowych. Pojedyncze ładunki wielu nadawców są zbierane i łączone przez spedytora, a następnie wysyłane jako ładunek zbiorowy do poszczególnych odbiorców.
MOQ (Minimal Order Quantity) Minimalna ilość zamówienia.
MSDS (Material Safety Data Sheet) Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej.
NVOCC (Non Vessel Operating Cargo Carrier) Przewoźnik nie dysponujący własnymi statkami.
PCC (Panama Canal Charge) Dodatkowa opłata pobierana za transport Kanałem Panamskim.
PSS (Peak Season Surcharge) Okresowy dodatek sezonowy wprowadzany w momentach, gdy na danym rynku frachtowym popyt na fracht rośnie, a armatorzy nie mają możliwości podwyższenia podstawowych stawek frachtowych, ponieważ zostały one ustalone np. na cały kwartał.
THC (Terminal Handling Charge) Koszty portowe/terminalowe to opłaty związane z przeładunkiem kontenera w porcie, rozformowaniem, złożeniem towaru na magazyn w porcie wyładunku.
TT (Transit Time) Czas transportu morskiego.
TT copy Skrót który oznacza: telegraphic transfer lub Transfer Telex, sposób dokonywania płatności w handlu zagranicznym. Oznacza potwierdzenie dokonania przedpłaty za towar.
V.A.T.O.S. Czyli skrót Valid At the Time of Shipment (w przypadku dodatków do frachtu morskiego).
WRS (War Risk Surcharge) Dodatek na ryzyko wojny.
źródło: 1.