top of page

Obecny status przemysłu produkcyjnego w Chinach. Import z Chin i transport z Chin, a koronawirus

Zapraszam na ciekawe informacje związane z rynkiem Chińskim i informacjami odnośnie top 500 firm produkcyjnych w Chinach i nie tylko.Status przemysłu produkcyjnego w Chinach


Środki podjęte przez Chiny w celu opanowania epidemii przyniosły skutek i zmieniły krzywą epidemii. Większość fabryk wznowiła swoje działania i pracę, a kontrole w celu wydania zezwolenia do wznowienia pracy zostały przeprowadzone sprawnie. Chińska Generalna Izba Handlowa opublikowała 25 lutego raport z ankiety na temat statusu 500 największych chińskich firm produkcyjnych.


Raport z badania pokazuje, że 97,08% z 500 największych chińskich firm produkcyjnych wznowiło pracę. Wśród tych firm, które wznowiły produkcję, średni wskaźnik wznowienia zatrudnienia sięga 66,17%. Tak wysoki wskaźnik mają jednak tylko duże przedsiębiorstwa. O mniejszych w dalszej części.


Firmy, które zajmują się inspekcją towaru w Chinach szacują, że pierwszy szczytowy okres wysyłek z Chin nastąpi za mniej więcej miesiąc, czyli w drugiej połowie marca. Pokrywa się to z moimi informacjami aczkolwiek wydaje mi się, że pierwszy tydzień kwietnia będzie bardziej prawdopodobny dla większosci importerów.


Ponad 90% firm pracujących w kompleksie biurowym blisko Targów Kantońskich już powróciło do normalnego harmonogramu pracy. Drogi w Kantonie stają się coraz bardziej zatłoczone, a nawet występują korki w godzinach szczytu.Podróże służbowe i targi w Chinach


Jeśli chodzi o targi i podróże służbowe do Chin. Wielu kupujących jest zaniepokojonych aktualną sytuacją. Mogą nie być w stanie przybyć na targi i sprawdzić nowych trendów na rok 2020.


Niektóre targi pierwotnie zaplanowane na marzec i kwiecień zostały przełożone, w tym:


 • China International Furniture Fair (Guangzhou) (“CIFF Guangzhou”)

 • HKTDC Hong Kong International Lighting Fair

 • HKTDC Hong Kong Electronics Fair

 • HKTDC Houseware Fair

 • HKTDC Hong Kong Gifts & Premium Fair

 • HKTDC HK International Jewellery Show

 • HKTDC’s Hong Kong Gifts & Premium Fair

 • International ICT Expo

 • Hong Kong International Home Textiles and Furnishings Fair

 • Hong Kong Fashion Week

 • Hong Kong International Printing & Packaging Fair


Jak aktualnie rozwija się sytuacja w Chinach?


Przedsiębiorstwa i fabryki w Chinach sukcesywnie wznawiają pracę. Sytuacja różni się w zależności od prowincji (np. prowincja Hubei pozostaje cały czas izolowana).


Z informacji jakie napływają zarówno od firm z jakimi współpracuje jak i z informacji od spedytorów i firm zajmujących się inspekcją towaru wynika, że przedsiębiorstwa, które otrzymały zgodę od władz lokalnych na ponowne otwarcie działają obecnie na poziomie około 10-50% swoich możliwości produkcyjnych.


Dlaczego ten wskaźnik jest tak niski? Tak niskie możliwości produkcji wynikają z takich czynników jak:


 • 14-dniowego okres kwarantanny, który musi odbyć każdy podróżny powracający z innych prowincji

 • Aktualnie brak możliwości powrotu pracowników z innych prowincji, lub bardzo utrudniony powrót takich pracowników ( aczkolwiek ta sytuacja powinna się wkrótce zmienić na lepsze)

W związku z tym, ma to wpływ zarówno na ograniczenia w transporcie drogowym, jak i na niską siłę roboczą w fabrykach.


Transport w Chinach


Transport drogowy we wszystkich miastach w Chinach jest ograniczony ze względu na blokady wybranych autostrad jak i brak kierowców. Oczekuje się, że sytuacja ta poprawi się w najbliższych dniach lub tygodniach.


Transport morski z Chin


Z istotnych informacji to :


 1. Wszystkie ważne chińskie porty działają. (z mniejszą wydajnością - ograniczona liczba pracowników). Porty w Szanghaju, Tiencin i Ningbo są zatłoczone. Załadunek i rozładunek są spowolnione ze względu na brak robotników portowych.

 2. Port śródlądowy w Wuhan pozostaje zamknięty do odwołania.Przewoźnicy oceaniczni anulowali dodatkowe 32 rejsy, co wraz z anulowanymi rejsami z okresu Chińskiego Nowego roku - zredukowało możliwości transportowe o 350 000 TEU na tydzień.


Oczekuje się szybkiego wzrostu zapotrzebowania na transport po przywrócenia pełnych mocy produkcyjnych fabryk. W związku z tym można oczekiwać, że stawki za transport morski z Chin wzrosną. Przewoźnicy oceaniczni zapowiadają już teraz dopłaty z tytułu zatorów portowych. Planują wprowadzić również inne dodatki, aby poradzić sobie z obecną sytuacją. Będą one miały charakter natychmiastowy i wpłyną na wycenę.


Transport lotniczy z Chin


Wszystkie lotniska w Chinach kontynentalnych i Hongkongu - działają. Jedynym wyjątkiem jest lotnisko w Wuhan zamknięte dla lotów pasażerskich. Należy mieć jednak świadomość, że stawki zmieniają się dynamicznie. Dlatego zalecane jest aby zawsze dokładnie potwierdzić stawkę jak i czas realizacji transportu.


Źródła : 1bottom of page