top of page

Kupiłem produkt na aliexpress. Paczka zatrzymana przez urząd celny. Co robić?

Codziennie tysiące osób z Polski zamawiają produkty na aliexpress lub innych zagranicznych platformach. Jednak co zrobić jeśli nasza paczka dotrze pocztą i jest zatrzymana przez urząd celny?


Aliexpress - zakupy na co dzień


Wielu z nas kupuje praktycznie każdego tygodnia coś nowego przez internet. Wiele z tych towarów jest zamawianych między innymi przez platformę aliexpress. Bardzo często takie przesyłki przychodzą bez najmniejszych problemów. Co jednak w sytuacji kiedy paczka zostanie zatrzymana przez Urząd Celno-Skarbowy?


Paczka zatrzymana przez Urząd Celny


Śledząc numer przewozowy naszej przesyłki widzimy na bieżąco postęp jej trasy. Jeśli zobaczymy, że nasza paczka ma status: Zatrzymana na cle lub podobną, to będzie znaczyć, że musimy przygotować dokumenty niezbędne do przejścia odprawy celnej. Następnie w ciągu paru dni otrzymamy list z zawiadomieniem. Zawiadomienie będzie informowało, o przesyłce, kto jest nadawcą jak i wadze paczki.


Mamy 20 dni na dopełnienie formalności związanych z odprawą celną.


W przypadku gdy jesteśmy osobą fizyczną


Musimy wysłać dokumenty wymagane do dokonania odprawy. Co to za dokumenty?


 • Faktura, paragon, potwierdzenie transakcji zakupu internetowego lub inny dokument potwierdzający dokonanie zakupu (w przypadku gdy dokument jest w innym języku, należy jego treść przetłumaczyć na j. polski i podpisać. Nie musi tego robić tłumacz.)

 • Specyfikacja towarowa czyli packing list. Będzie potrzebna w sytuacji kiedy faktura nie spełnia wymogów specyfikacji.

 • Jeśli towar otrzymujemy bezpłatnie od osoby fizycznej, należy złożyć oświadczenie o rodzaju, ilości, wartości towaru jak i jego przeznaczeniu. W oświadczeniu należy określić rodzaj i wartość poszczególnych pozycji w przesyłce.

 • Kserokopia dowodu osobistego lub dane: seria i numer dowodu osobistego, PESEL, adres zameldowania lub adres do doręczeń.

 • Inne dokumenty, jeżeli są wymagane na podstawie odrębnych przepisów.


W jaki sposób możemy dostarczyć dokumenty do odprawy?


 1. Poprzez wysłanie dokumentów na adres pocztowy podany w zawiadomieniu

 2. Wysłanie dokumentów faksem pod podany w zawiadomieniu numer faksu

 3. Wysłanie kompletu dokumentów na adres poczty elektronicznej w formacie PDF.

 4. Osobiste stawiennictwo, lub poprzez swojego przedstawiciela


Następnie po dokonaniu odprawy przesyłka zostanie dostarczona na nasz adres wraz z dokumentami potwierdzającymi dokonanie zgłoszenia celnego. Przy odbiorze będzie trzeba uiścić opłaty celne i podatkowe (cło i vat).


W przypadku gdy jesteśmy przedsiębiorcą i prowadzimy firmę


Możemy spróbować zrobić to sami. Wymaga to trochę wiedzy i samozaparcia. Zgłoszenia celnego można dokonać w formie pisemnej lub elektronicznej.


W przypadku formy elektronicznej trzeba mieć dostęp do systemu AIS/IMPORT (wcześniej był to system CELINA który został wygaszony). Aby móc z tego skorzystać to przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków.


 • Po pierwsze musi mieć aplikację, która pozwoli mu przesyłanie elektronicznych komunikatów do systemu. Więcej na ten temat tutaj.

 • Przedsiębiorca musi dokonać rejestracji lub aktualizacji danych w usłudze e-Klient. Umożliwi mu to uzyskanie dostępu do usług świadczonych przez PUESC.

 • Trzeba dysponować oprogramowaniem służącemu do podpisywania elektronicznie komunikatów przesyłanych do systemu


Jeśli chodzi o drogę pisemną to nie jest wiele łatwiej. Należny wypełnić formularzu SAD i dołączyć do niego:


 • Fakturę handlową

 • Specyfikację towarów czyli packing list, w przypadku kiedy faktura nie spełnia wymogów specyfikacji.

 • Pozwolenie, zezwolenie lub inne dokumenty jeśli są wymagane

 • Certyfikaty wystawione przez producenta w tym np. CE jeśli jest wymagane.

Z listy powyżej pewnie najwięcej kłopotów może sprawić wypełnienie dokumentu SAD. Nie jest to taka prosta sprawa w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą, w szczególności jeśli robi się to po raz pierwszy.


Dlatego najlepiej jest skorzystać z usług agencji celnej. Poczta Polska również daje taką możliwość. Oczywiście będzie to kosztować nas trochę więcej pieniędzy, ale zaoszczędzimy czas i siły. Jeśli to właśnie agencja celna w naszym imieniu miałaby się zająć tym tematem to należy załączyć "Upoważnienie do dokonanie zgłoszenia celnego towarów" wraz z dowodem opłaty skarbowej w kwocie 17 PLN na konto podanego w liście urzędu miasta.


Co się stanie jeśli nie złożę dokumentów w wymaganym terminie?


Jeśli w terminie 20 dni nie złoży się dokumentów niezbędnych do dokonania odprawy celnej to przesyłka zostanie zwrócona do nadawcy.Interesuje Cię import z Chin? Jeśli chciałbyś wiedzieć jak samemu zacząć import jako przedsiębiorca. Jak się przygotować do odprawy i co jest niezbędne aby odprawa odbyła się bez problemów - zapraszam na szkolenie online na temat importu z Chin. Szkolenia ma formę video i trwa ponad 5 godzin. Więcej informacji tutaj.


bottom of page