top of page

Ile kosztuje transport lotniczy w marcu 2020 z Chin?

Sytuacja w Chinach stabilizuje się. Wszędzie słyszymy, że jeśli wymiana handlowa z Chinami będzie tak niska jak do tej pory to czeka nas wiele problemów. W takim razie czy transport lotniczy działa? Ile kosztuje?Transport lotniczy z Chin


Lotnisko w Wuhan w dalszym ciągu jest zamknięte. Wszystkie pozostałe lotniska w Chinach kontynentalnych i w Hongkongu (SAR, Chiny) normalnie działają. W związku ze stopniowym wznawianiem produkcji w Chinach przewidywany jest wzrost zapotrzebowania na usługi transportu lotniczego.

Loty są mocno obłożone, brakuje miejsc i stawki są wysokie.Ile aktualnie kosztuje transport z Chin?


Ceny w tym momencie nie są jeszcze ustalone na stałe. Przy każdym zapytaniu stawka może się różnić. Niemniej udało mi się dowiedzieć, że przy większej przesyłce czyli takiej powyżej 1 tony stawki są następujące:


Cena transportu lotniczego za 1000 kg lub więcej to 3,2 USD / kg + dodatkowe koszty

Do kosztów dodatkowych zaliczymy:

  • docs fee

  • handling fee

  • loading fee

  • odprawa

  • dowóz


Cena jest zbieżna z wyceną lotniczą jaką miałem w grudniu 2019 zaraz przed Chińskim Nowym Rokiem. Dlatego można spokojnie założyć że ceną powinny być w tych widełkach:


Objętość 4 m3, waga 1000kg, Warunki FCA Shenzhen / Guangzhou Koszt: 3400 - 3750 USD


Objętość 9 m3, waga 2500kg, Warunki FCA Shenzhen / Guangzhou Koszt: 8200 - 9000 USD

Spedytorzy w Polsce potwierdzają, że wyloty odbywają się codziennie. Jednak wiadomo, w momencie gdy towar będzie gotowy do wysyłki należy ponownie sprawdzić dostępność i zarezerwować miejsce ze spedycją.


Czas dostawy przy transporcie lotniczym z Chin w marcu 2020


Firmy transportowe potwierdzają, że towar dociera do Polski w ciągu tygodnia. Czyli należy liczyć na standardowy transit time.


Podsumowanie


Biorąc pod uwagę sytuację w Chinach - transport z Chin dla wielu może być jedyną drogą aby uniknąć kar umownych lub podtrzymać sprzedaż. Ku mojemu zaskoczeniu dla większych przesyłek transport lotniczy praktycznie nie uległ zmienia w stosunku do cen jakie notowane były przed Chińskim Nowym Rokiem. Dlatego warto dobrze przeliczyć i zdecydować czy skorzystać z transportu lotniczego czy też może kolejowego? Wkrótce postaram się podać aktualne wyceny na temat transportu kolejowego i morskiego


Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transport- skorzystaj z formularza.


bottom of page